
Całkowita wolność od stresu to śmierć, gdyż stres obecny jest w każdym ludzkim działaniu. - Hans Selye
Lubię się uczyć. Pewnie dlatego mam takie przekonanie, że, żeby sobie z czymś poradzić najpierw warto zdobyć wiedzę czym ta rzecz się charakteryzuje i czym dokładnie jest.
Wokół stresu narosło wiele mitów. Często te mity sprawiają, że nie uczymy się jak sobie radzić tylko uznajemy, że dyskomfort związany ze stresem jest czymś nieuniknionym.
Czego się dowiesz z artykułu?
-
Czym jest stres?
-
Jakie są rodzaje reakcji na stres?
-
Jakie są skutki stresu?
-
4 mity dotyczące stresu
Stres jest reakcją zarówno fizjologiczną jak i psychologiczną, będącą odpowiedzią na działanie stresorów (sytuacji wywołujących stres).
Wyróżniamy trzy typy reakcji na stres:
Dystres czyli reakcja organizmu na zagrożenie lub niemożność realizacji ważnych celów i zadań. To jest ta reakcja kiedy czujemy, że coś jest ponad nasze siły. Nie mamy zasobów, żeby sobie z czymś poradzić.
Eustres to stres pozytywnie mobilizujący do działania. To ten stres, który np czujesz przed ważnym wystąpieniem, który sprawia, że jesteś bardziej skoncentrowana na swoim zadaniu.
Neustres to bodziec dla danej osoby neutralny w działaniu, chociaż dla innych bywa on eustresowy lub dystresowy
Skutki stresu
Potocznie uważa się stres za zjawisko szkodliwe. W rzeczywistości szkodliwy jest jedynie stres zbyt silny (przekraczający indywidualne możliwości jednostki) lub zbyt długotrwały.
Stres umiarkowany zwiększa możliwości radzenia sobie z wymaganiami otoczenia, dzięki czemu umożliwia rozwój psychiczny.
Stres długotrwały przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych, przede wszystkim takich jak: zaburzenia lękowe (nerwicowe) i depresyjne, stres zbyt silny, traumatyczny stwarza ryzyko PTSD (zespołu stresu pourazowego) oraz w szczególnych przypadkach zaburzeń osobowości.
Właśnie dlatego tak niesamowicie ważne jest uczenie się radzenia sobie ze stresem.
Mity na temat stresu
1. W tych czasach każdy z nas jest permanentnie zestresowany.
Każdy z nas doświadcza stresu bo jest to naturalna i wrodzona reakcja na sytuacje, których doświadczamy. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy uważać, że doświadczanie przewlekłego stresu to pewna norma. Myśląc tak, nie sięgamy po pomoc. A przewlekły stres destrukcyjnie wpływa na nasze funkcjonowanie i zdrowie fizyczne.
2. Stres jest zawsze zły.
Stres z założenia jest mechanizmem, który ma za zadanie nas chronić. Ten zbiór reakcji jest nam niezbędny do działania w sytuacji zagrożenia. Kiedy jedzie na nas ciężarówka a my mamy sekundy żeby przed nią uskoczyć to właśnie stres jest naszym największym sprzymierzeńcem. Wyrzut adrenaliny i kortyzolu błyskawicznie mobilizuje nasze ciało do ucieczki. A umówmy się w takich sytuacjach myślenie i zastanowienie się byłoby zbyt wolną reakcją i musimy polegać na naszej biologi.
3. Stresu doświadczają osoby słabe.
Stres nie wybiera. Jest uniwersalny i powszechny. Doświadczają go wszyscy. Istnieją natomiast czynniki determinujące podatność na przewlekły stres. Czynniki te związane są z naszymi cechami osobowości- np osoby mające większą skłonność do reagowania lękiem mogą reagować na bodźce dużo silniej.
4. Od stresu można się całkowicie uwolnić.
Stres jest automatyczną reakcją na otoczenie. Na skutek tej reakcji w naszych organizmach zachodzą zmiany fizjologiczne i biochemiczne. To na co mamy wpływ to dbanie o siebie tak aby nie doświadczać stresu przewlekłego. A w tym pomocna jest praca nad swoimi emocjami, relacjami, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, dbanie o zdrowy sen.
Jak radzisz sobie ze stresem? Daj znać w komentarzu.
Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie ciekawy to zostań na dłużej i dołącz do mojego newslettera.
Do zobaczenia!
Natalia
Zostaw Komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.